Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
26.listopadu 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Učni nebo maturanti?

Martin Schlemmer  |  19 příspěvků (1 - 19)
Ministryně školství, Petra Buzková, chce během čtyř let zvýšit počet gymnázií asi o polovinu. Kraje s ní však nesouhlasí.
"Nemůžou mít všichni maturitu. Musí tu být část populace, která bude dělat obyčejné práce. [...] Hospodářská komora nyní potřebuje hlavně zedníky," prohlásil liberecký radní pro školství Petr Doležal (ODS). (zdroj)
"Jsme kraj turistický a s důlní činností, v těchto oborech není zapotřebí lidí s vysokoškolským vzděláním," říká Kamil Řezníček (ODS), radní karlovarského kraje (zdroj).


 bez náhledu 
Devalvace školství
Dupor (10.1.2007 16:20:31)
Na začátku sedmdesátých let, tedy před 35ti léty jsem se pohyboval mezi SRN a Kotlinou. Moje žena, německá učitelka, si všimla, že to, co se učily české děti v páté třídě, se v Německu učilo v 7. a bylo jí známo, že se s USA toto v té době učilo v 9.třídě. Tento rozdíl se mezitím anuloval, jak výsledky výzkumů, zvané PISA, ukázaly.
No všude vládne přesvědčení, že je jednodušší jednoho držet za košili aby neutíkal rychle, než kopat desítku do zadku, aby běželi rychleji.
Reagovat
Je to špatný od základu.
Věra (1.6.2006 17:34:15)
Jsem z toho špatná. Problém je jinde. Bylo by dobré, kdyby se každý mohl vzdělávat, jak je mu libo. Ale společenský systém by měl být nastavený prostě jinak. Aby za lidi nemluvily tituly, ale výsledky. Ono by pak bylo libo se vzdělávat jen těm, kteří o to opravdu stojí kvůli skutečným znalostem, které opravdu potřebují, a ne jen proto, aby nemuseli makat rukama a brali hodně penízků. Špatný přístup učitelů, odpor žáků k biflování bludů a zbytečností, učitelé bez fantazie a bez nadhledu, třídy přecpané k prasknutí, učitel s nervama v kýblu a žáci kteří ho neberou, protože je duševně narušený. Všechno to nedává smysl. Každý si uvědomuje, co by bylo třeba, strany se předhánějí v tom, co by chtěly dosáhnout, ale konkrétně jsou trochu mimo a brzdí vývoj. Především snížit počet žáků ve třídách a zkvalitnit základní školství. střední školy zaměřit víc na odbornost a na jazyky (ale jinak - alternativními metodami a praxí) pružné přelévání žáků jinam, podle inteligence a talentu. To není ostuda, když se někdo v 15 nerozhodne správně. Mělo by to být normální a ne ostuda. A potom makat a učit se praxí. A zákony, které by umožnily pracujícím zároveň získávat titul. Jiný jiný jiný systém. Tohle je všechno špatně a hádají se mezi sebou o .....ničem.
Reagovat
zcr (29.5.2006 20:49:59)
a) Velmi pekne to pise pan Hlavac, jen bych mozna dodal, ze Johnson tamtez take popisuje, jak se ta spousta mladych nadejnych humanitnich studentu snadno a rada levicove radikalizuje, a dela pak virval.
b) souhlasim take s markem - vznik bakalarskych studii jako "masoveho" vzdelavaciho stupne v podstate znamena, ze za VS vzdelani se zacne povazovat az neco od maleho doktoratu vyse, ponevadz bakalariat budou mit vlastne vsichni.
c) Musim ale priznat, ze pres vsechny vyhrady se mi myslenka Bc. studia libi, ponevadz umoznuje cloveku opustit "se cti" obor, ktery mu nevyhovuje, a take lepe nez petilete Mgr. (Ing.) studium dovoluje model Bc. fyzika + (Bc. + navazujici Mgr.) chemie atp - jednoduse nahrava multidisciplinarnimu vzdelani v realnem case.
d) A jeste ad Vojtech Straka - zkusenosti z chemickeho oboru - take otresne. Trojclenka je vyssi matematika, existence logaritmu spise mytem, siran draselnaty malem normou...A to uz vubec nemluvim o nejakem obecnem rozhledu - o multidisciplinarite se mluvi hezky a casto, ale realita je takova, ze se casto dotycny pouze vyzna ve dvou specialnich oborech, ktere nahodou maji nenulovy prunik.
Reagovat
Karlovarsko? Velmi specifický kraj...
Marie (29.5.2006 15:17:38)
Jen pro tvrdé nátury. Všechno je tu drsnější (viz hory - jsou Krušné, opravdu krušné). A minulost tu na člověku doslova sedí (i dnes). Jáchymov, lágry. Jak může někdo volit komunisty? Vždyť to přece nelze. I kdyby člověk na vše zapomněl, jak zapomenout na ty lágry? ... Zdejší lidé mi připadají bez kořenů, neukotvení v přírodě i vztazích. Nízká náročnost na sebe sama (resp. žádná, kantor je vždy vinen, že), nízká kvalita života, rvavost, prorostlost vzájemných kontaktů, kdo mezi nás nepatříš, vypadni, povoleno vše. Spravedlnost? Ocenění? Kde žiješ, naivko. Kdo přečnívá, bude srovnán. Intriky, pomluvy, dusno. Nemožnost se nadechnout. Co tady hledat za štěstí? Nedivím se, že studenti po maturitě odsud prchají. Vary jsou městem starých.
Reagovat
Když máte nároky, jste nepřijatelný
Marie (29.5.2006 15:09:21)
Bohužel, je to tak. Máte-li na žáky a studenty nároky (přirozené, z podstaty vzdělávání vyvěrající), jste nepřijatelný. Vadíte. A jste exkomunikován. Důvod se vždycky najde. Osobní zkušenost.
Reagovat
Anonym (28.3.2006 22:47:50)
no tosnad né toje jak za komoušu
Vojtěch Straka:
Reagovat
Stav rovnováhy?
Radek Pošta (13.3.2006 16:00:50)
Nejlepším stavem by nejspíše byl "vyrovnaný" poměr lidí s VŠ a těch s "nižším" vzděláním. Ovšem to je více méně utopie. S větou pana Doležala souhlasím částečně a co se týče výroku pana radního Řezníčka, tak nechci být sprostý. Připadá mi, jako by chtěl stav, kdy obyvatelstvo je "hloupé", a tím pádem s sebou nechá nekriticky manipulovat.
Reagovat
masové a univerzální vysokoškolské vzdělaní
marek (11.3.2006 21:38:18)
ať si myslíme co chceme, v zemích našich konkurentů a sousedů na západě mají už pár let masové nebo unievrzální terciární vzdělávání. Pro zajímavost- univerzálním terciárním vzděláním se rozumí stav, kdy 60 a více procent populacního rocníku mladých lidí nějaké terciární vzdělání má. Pokud chce ČR uspět a stát se inovující zemí, kde funguje "knowledge driven economy", je prostě třeba dát šanci co největšímu počtu lidí studovat. Jinak nás brzo předběhnou země jako Čína a Indie a my zůstaneme továrnou na auta....bohužel, krome reformy vysokých škol to u nás znamená více lidí na gymnaziích. Samozrejme debata o kvalite nebo o "zprůchodňování" studia na technických školách je namístě, ověm proč by sakra každý měl mít magistra, proč by měl mít vysokou školu? nestačí VOška nebo bakalář? Tam kde za Masaryka stacila maturita, dneska je třeba Dis nebo Bc. Keller něco říkal o prekérních intelektuálech a ideologii vzdelanostní spolecnosti - možná je to celé bouda, kterou na nás šijou high tech firmy, dělaj nám svět čím dál složitější:-)
Reagovat
K otázce vzdělavatelnosti
Jan Hlaváč Pošta (17.2.2006 07:45:50)
O tom, kde jsou meze vzdělavatelnosti, jsem se názorně přesvědčil jako učitel dějepisu na jedné soukromé střední škole, kterou nebudu jmenovat. Sešla se tam jedna třída složená ze žáků, kteří byli jinde i opakovaně odmítnuti. Studium jim prostě nešlo, byť se snažili sebevíce. Známka za tři byla tak maximem, na které se zmohli, i když se snažili sebevíce. Konkrétně v oboru dějepis přicházeli na věci, nad kterými zůstávala hlava stát. Bylo mi jich líto, protože jsem viděl, že žáci jiných tříd i učitelé jimi většinou pohrdali, v nejlepším případě je litovali. Oni to cítili a byli z toho zneurotizovaní. Nesl jsem nelibě, když je mladá kolegyně v oboru zeměpis nechala při maturitních zkouškách propadnout a zkazila jim tak prázdniny.

Přitom si myslím, že to byli v zásadě slušní mladí lidé, ze kterých mohli být dobří kováři, pokrývači či prodavačky. Nutit tyto nebožáky ještě ke studiu na VŠ by byl zločin.
Reagovat
Bez skutečné školské systémové reformy jde asi stejně jen o předvolební rétoriku
Janek Wagner Pošta (15.2.2006 21:05:36)
Mám značné výhrady k dnešnímu způsobu vzdělávání na ZŠ a SŠ. A rovněž i k řadě VŠ, bohužel především těch pedagogických. Ale výroky pánů Doležala a Řezníčka jsou především velmi omezené (nechci být velmi hrubý) a připomínají doby před převratem.

Jan Hlaváč: Poněkud chaoticky a la prima:
ad 1. Snižování nároků na absolventy je podle mne nesmysl. Snižování nároků jsem začil koncem 70tých let na technice, nyní jde především o nastavení nároků při akreditaci a dalších kritérií. Bohužel stále jsme svědky, že se studuje pro bumažku.
ad 2. Vzdělanců je stále v Česku málo. Polovzdělaných mraky.
ad 3. Stesky Hospodářské komory vyplývají především z toho, že kvalitní řemeslníci řady profesí pracují v cizině a platová úroveň "obyčejné práce" v ČR je natolik nízká, že nemotivuje a nepřitahuje. Pokud jsme například dopustili, že ze škol odešli často schopní a kvalifikovaní učitelé dělat pojišťováky, tak se nelze podivovat, že absolventi SOŠ dělají dealery s čímkoli. Kvalifikovaných dělníků je dost, ale nejsou mobilní, nejsou motivovaní a "nahnání" další generace do učňáků podle sociálních inženýrů stejně nepomůže. Pokud tady pracují vysokoškolsky vzdělaní Ukrajinci jako pomocní dělníci, nikomu to nevadí.
Reagovat
názor
vaclaf (11.2.2006 00:42:00)
Ministr kultu a vyučování Paul Gautsch vypracoval v srpnu 1887 tzv. dislokační plán, známý jako Gautschovy ordonace, podle něhož se začala uskutčňovat nová školská politika. Reforma spočívala převedení určité části žactva z gymnázií a reálek na střední odborné a řemeslnické školy, tj. k praktickému a technickému vzdělávání. Oficiálně měl čelit růstu počtu maturantů. Z české strany byl pociťován jako diskriminační opatření namířené proti českému školství. (Což je trochu OT, ale píšu to pro zajmavost. Na názor pánu D. a Ř. koukám, napadá mě spoustu vět, takže radši jen zakroutím hlavou a půjdu spát. Už to vidím, jak bude spousta rodin šťastná, až jim přijde domů obálka: Váš syn (dcera) byl(a) vybrána ke studiu zedničiny na základě obecného blaha společnosti kraje turistického.)
A ještě k těm učitelům a učitelkám: nějaká výměna generací by mohla trvat všhovšudy asi jednu generaci, připočteme rozdíl minimálně jedné generace mezi učitelem a žákem a vyjde nám výsledek, že děti ve školách by měli učit jejich vlastní děti. Což nejde. Pedagog nikdy nemůže být napřed, jen se musí snažit být co nejblíž. Mladých učitelů je strašně moc, těch, kteří mají na to,aby učili kvalitně a inovativně je hodně, a těch, kteří by do toho šli dobrovolně se všemi riziky za ty peníze je minimum.
Reagovat
šikovný učeň může být užitečnější než lecjaký otitulovaný #$%_l.
AX (10.2.2006 23:06:51)
Potřebujeme podporu školství v jeho principu. Potřebujeme vzdělávat učitele. Motivovat schopné učitele. Soustavně učit učitele učit. Podpořit základní školství - začátek je pro mnoho studentů nejdůležitěší. Jo a ŠKOLA HROU...
Reagovat
Učni nebo maturantzi
Dominik (10.2.2006 14:37:09)
je k politování libereckého kraje, že má za radního pana Řezníčka, člověka s takovým nazorem
Reagovat
Vzdělání je:
šváb (10.2.2006 07:49:23)
Podstatou je zlepšení vzdělávání. Vzdělání znamená: znát, umět znalostí získávat a využívat a znalosti vytvářet. Pokud se bude za vzdělání považovat absolvování vysoké školy bude dále platit: Vzdělaný vůl, zůstává volem.
Mám smůlu, že pamatuji tzv. dělnické ředitele s VŚ pro pracující.
Proto cestu vidím ve zlepšení školství, učit děti umět pracovat se znalostmi místo biflování. Znamená to asi výměnu učitelského sboru, protože starého psa novým kouskům nenaučíš.
Reagovat
Z druhé strany:
PG (9.2.2006 09:22:05)
kanálu La Manche
Tak snad honem ke druhé zdi a VŠ omezovat, ne?
Reagovat
Populismus
Vojtěch Straka (8.2.2006 21:06:08)
Pani ministryne se snazi tupe vetsine toho naroda (a doufajice i svym volicum) vnutit fakt, ze maturitu muze mit kazdy a vysokou skoro kazdy. To ze takovy maturant neumi pomalu spocitat trojclenku a absolvent CVUT-FEL neumi pouzit ohmuv zakon (vztazeno na muj obor) ji pravdepodobne nevadi. Bohuzel se snizenim urovne celeho skolstvi se potykaji i ucnovske a podobne obory. Najit dnes schopneho a odpovedneho zednika nebo elektrikare je nadlidsky ukol..
Misto toho, aby se vytvarel system, ktery by lidi motivoval ke snaze neco umet a predvest tu vznika system, ktery jim dava pomalu vse zadarmo. A to se bohuzel zdaleka netyka jenom skolstvi.
Reagovat
O co jde ve skutečnosti?
Pavel Gora (8.2.2006 16:03:40)
Jde o skutečné vzdělání? Pak zlepšeme kvalitu výuky.
Jednak té základní, ale hlavně dejme šanci vyniknout špičkám, aby nemuseli do zahraničí. Tupé snížení laťky tak, aby maturitou prolezlo co možná nejvíc lidí vede přesně opačným směrem. Od ministryně ale nic neočekávaného.
Jde o vykázání procenta populace, co má nějaký konkrétní papír? No tak o něj losujme nebo přejmenujme základní školy na střední a gymnázia na školy vysoké. Rázem bude tabulkově 80 procent populace vzdělanější než jánevímkdo.
Inteligence a schopnost projít určitým vzdělávacím procesem (a znalosti si osvojit) vykazuje v populaci jistou distribuční funkci, nejčastěji se počítá s Gaussovou křivkou. Podle toho můžeme očkávat poměry v počtech lidí, kteří dosáhnou určitého stupně (formálního) vzdělání.
Stejně tak to platí pro ostatní lidské dovednosti - i manuální. Takže budeme požadovat, aby měli všichni glejt na hodináře nebo automechanika?
Je děsivé, jak primitivně uvažují ti, kteří vzdělávací systém řídí.
A popuzuje mě, s jakým despektem se běžně v médiích setkáváme pokud jde o manuální profese.


Reagovat
Můžeme být všichni vysokoškoláky?
Jan Hlaváč Pošta (6.2.2006 06:14:21)
V zásadě souhlasím s názory uvedených politiků:
K tomu podotýkám:
1. Zvyšování procenta vysokoškolských studentů přes určitou mez si nevyhnutně vynutí snižování nároků na absolventy. Ten, kdo prosazuje vysokoškolské vzdělání pro všechny, opomíjí rozdíly v IQ, nepřipouští, že vzdělavatelnost některých žáků a studentů je prostě omezená. Jak známo, vědecké výzkumy prokázaly, že inteligenční kvocient je z větší části dědičný a možnost ovlivnit jej vzděláním je v zásadě dost omezená.

2. Nadmíra absolventů VŠ vyvolá napětí na trhu práce, tržní hodnota ceny práce vysokoškoláka klesne, nadbyteční budou nuceni se vystěhovat, donuceni k neradostnému přizpůsobování se v cizím, cizorodém prostředí, k překonávání jazykových bariér, rezignování na individuální i skupinové identifikace. Život vystěhovalce byl vždy tvrdým chlebíčkem, byť by i probíhal zdánlivě v bavlnce. Je třeba zde bohužel říci, že kdo to neprožil, pochopí to jen stěží.

K tomu je ještě možno dodat, že s nadprodukcí vzdělanců, pro které doma nebylo dost práce, se právě český národ potýkal již ve 2. polovině 19. století (V německé historické literatuře je to dáváno i do souvislosti s rozmachem novodobého českého nacionalismu) a proslul coby vývozce právníků do USA, lékařů na Balkán, odborníků a umělců všeho druhu do Ruska.

3. Je lehké říci, že obyčejné řemeslníky lze ve světě snadno sehnat. Přihlíží se při tom jednostranně k okamžitým hospodářským potřebám a často se zcela opomíjí, že s přijetím zahraničních dělníků přicházejí obvykle natrvalo do země lidé odlišné mentality, kultury, jazyky individuální i skupinové identifikace, což může ve společnosti vyvolat značné napětí, xenofobii, rasismus, náboženský fanatismus atp., čehož mohou pro sebe politicky využít političtí radikálové a případně ji i zcela destabilizovat, zabránit vytváření celospolečenského konsensu a zpochybnit funkčnost demokratického zřízení.

Nedávné události v Nizozemí, Velké Británii, Francii a Austrálii, které se mohou kdykoliv opakovat v kterékoliv další vyspělé západní zemi (např. v SRN nebo Švédsku), jsou pro nás ponaučením, kam to může vést, když se jednoznačně přihlíží pouze k ekonomickým faktorům a faktory národně-kulturní, jazykové, náboženské atp. se opomenou!

4. V knize anglického historika Paula Johnsona: Dějiny dvacátého století je možno zjistit, že víra v možnost a vhodnost vysokoškolského vzdělání pro všechny se objevila v USA již v době vlády prezidenta Lyndona Bainese Johnsona v 60. letech minulého století. Vedla k horečnatému růstu nových vysokých škol, na něž nastupovalo až 50 procent příslušných ročníků. Vedlo to k snížení kvality vysokoškolského vzdělání a zároveň i ke společenskému znehodnocení titulu vysokoškoláka. Zájem o vysokoškolské studium potom zase přiměřeně poklesl a mnoho nově vzniklých vysokých škol zaniklo.
Upravil/-a Jan Hlaváč 6.2.2006 06:52:31.
Důvod: doplnění
Reagovat
Jaký je váš názor?
Martin Schlemmer Pošta (5.2.2006 14:00:19)
Potřebuje ČR více maturantů a vysokoškoláků, nebo by měl stát reagovat na poptávku firem po manuálních pracovnících?
Proč nesouhlasí kraje s ministryní školství? Jedná se čistě o spor ODS x ČSSD, nebo mají argumenty krajských radních racionální jádro?
Reagovat