Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
17.srpna 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Představte si svět bez copyrightu

Diskuse k textu  |  13 příspěvků (10 - 13)

Znak copyrightuAutorské právo kdysi představovalo způsob, jak umělci zaručit dostačující příjem. Ponechme stranou otázku, zda tento úkol plnilo dobře - většina umělců neměla ze systému copyrightu nikdy ani halíř. Musíme přiznat, že autorské právo slouží v současném světě zcela odlišnému účelu. Je to nástroj, který využívají korporace v hudebním, vydavatelském, obrazovém a filmovém průmyslu k ovládání svých trhů. Tyto korporace rozhodují, zda materiály, jež se jim dostanou do rukou, mohou užívat ostatní, a - pokud to dovolí - za jakých podmínek a za jakou cenu. Evropské a americké právo jim zaručuje toto privilegium na dobu delší než sedmdesát let po smrti autora originálu.
Ztrácíme pomalu ale jistě své demokratické právo na svobodu kulturní a umělecké výměny.


Číst celý text


 bez náhledu 
Je to alespoň začátek
Antiseptik (18.1.2006 14:17:18)
Řešení to možná není ale nynější copyright zákony skutečně podporují jenom distribuční firmy a nejpopulárnější umělce. Pro ilustraci, zde v Kanadě se o hudební copyright starají tak, že peníze se rozdělujou jenom horní části nejvíce populárních, ten spodek vlastně odevzdá těch svých pár dolarů někomu jinému. To rozhodně nevede k podpoře začínajících umělců, ale k obohacování těch populárních a hlavně distribučních firem. Něco se změnit musí celosvětově, s tím naprosto souhlasím.
Reagovat
Vágní řešení
jilm (14.1.2006 21:26:46)
Věta "Pro takové situace by bylo nutné vytvořit štědrou škálu příspěvků a dalších stimulujících opatření, protože bychom jako komunita měli být ochotni zaručit spravedlivou šanci všem formám uměleckého vyjádření." je naprosto bezobsažná. Kdo je ta komunita? Kdo bude dávat peníze někomu, komu dávat peníze nemusí?
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (14.1.2006 15:47:09)
pf: Nemyslel, Palo. :) Nejedná se o synonyma. Telenovela je subžánr mýdlové opery, žánru vzniknuvšího původně jako nekonečné rozhlasové pořady ve 30. letech, a označují se tak především latinskoamerické soap opery (např. Esmeralda, ale i česká Rodinná pouta). Za mýdlovou operu, která není telenovelou, se označuje např. seriál Dallas, Dynastie nebo Tak jde čas.
Další diskusi prosím k tématu článku :)
Upravil/-a Martin Schlemmer 14.1.2006 15:51:38.
Důvod: Rodinná pouta
Reagovat
Mýdlová opera?
pf (14.1.2006 15:07:56)
Nemyslel překladatel spíš telenovelu? ;)
Reagovat