Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
29.listopadu 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Kdo byli Toltékové?

Diskuse k textu  |  5 příspěvků (1 - 5)

I ti, kteří o Mezoamerice nevědí skoro nic, se nepochybně již setkali s názvem "Toltékové". Je tomu tak zejména kvůli rozmachu new age esoteriky postavené na reinterpretované staré mexické spiritualitě: novodobí guruové jako například Victor Sánchez přitom s výrazem "Tolték" poměrně volně operují a odkazují na toto etnikum jako na původce tradice, kterou oni nyní oživují. Velká většina informací, které se skrz tento filtr veřejnost dozvídá, je však bohužel zkreslená, ne-li vyloženě nepravdivá. Proto je na místě se podívat poněkud podrobněji na to, co může o Toltécích říci moderní věda.


Číst celý text


 bez náhledu 
Toltékové a čtyři dohody
Věroslav :-) (28.2.2009 22:56:03)
Začetl jsem se do knihy > Čtyři dohody < a chtěl jsem si ověřit zda autor opravdu čerpal moudrost od starých Toltéků ( o čemž jsem pochyboval - přez to že kniha je v zásadě dobrá)
Děkuji proto Zuzaně Marii Kostićové za její stručný ale vcelku vyčerpávající výklad našeho dosavadního poznání Toltéků.
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Anonym (30.1.2009 21:21:59)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 9.3.2009 11:37:02.
Důvod: Spam.
Reagovat
Toltécké dohody a původ Opeřeného hada
Petr Ježek (25.8.2008 17:13:22)
Vidím, že páně Duškovu pořadu musí něco konkurovat i na odborném (zdá se) fóru. Zatímco Dušek na pozadí lehce mystického toltéckého obrazu sděluje cosi, co má hlavu a patu i když by to nebylo toltéckého původu, samotný problém středoamerických civilizací je větší než se archeologům, religionistům a všelijakým dobrodruhům zdá. Problém je, jak dost důrazně připomněl Graham Hancock, v poněkud nejasném původu Opeřeného hada známého pod více než zmíněnými dvěma jmény, v jeho roli, podobě a chronologických souvislostech. Šamanským duchem ducha pana Levi-Strausse to vysvětlíme stěží. Některé civilizační zlomy lze vysvětlit vulkanickou a tektonickou činností. Specifické zemědělské znalosti ani některé stavební technologie však nelze vysvětlit evolučně a z nebe padá leccos, nikoli však vědomosti. Proto nejde vůbec o Toltéky samotné, ale o všechny civilizace, které se zde objevily před více než třemi tisíci let. Stejný problém je v Egyptě, sice s jinými než Opeřenými hady, zato s dokonalou stavební technologií z ničeho a dále nepoužitou (Pyramidy v gize a starý chrám v Abydu). Pro religionistku by mohlo být duševní potravou hledání příčiny podob starých mýtů a některých archeologických nálezů nezávisle na lokaci. Přeji hezkou srovnávací analýzu, ale dá to fušku!
Reagovat
Zuzana Marie Kostićová (19.6.2007 23:54:00)
Protože domorodé koncepty "toltéctví" měly s čarodějstvím a šamanismem jen velmi málo společného: toltéctví, toltecayotl bylo vnímáno jako civilizovanost, moudrost a řemeslný um, nikoli kouzelnické dovednosti. "Kouzelníkům" se říkalo nagual nebo nahual, nikoli toltecatl, a oba termíny se nijak nekryly.

Byť je nepochybně pravda, že podhoubím veškerých mezoamerických náboženství je šamanismus, bylo by velmi zjednodušující všechno, co nám připadá jiné, zvláštní nebo duchovní, automaticky jen na tomto základě shrnout do "šamanské" nebo "houbové" škatulky, zvláště v takovém případě, kdy takové vysvětlení prameny silně nepodporují. A tím nemyslím jen prameny archeologické (které, mimochodem, máme velmi dobré důvody brát velmi vážně, a to i v případě lidských obětí, pro něž bych adjektivum "takzvané" věru nepoužívala, jelikož se jedná o nad vší pochybnost doložené praktiky), ale i domorodé texty, které o Toltécích mluví.
Reagovat
Toltek
fx (5.6.2007 12:59:01)
Dobry den, na vas clanek jsem narazil nahodou, takze muj prispevek je hodne "out to date", ale neda mi to se zeptat: Proc vam jako religionistce pripada problematicke jednoduse prijmout vysvetleni : toltek= carodej, saman ? Nejsem obeznamen se spisky Sanchezovymi, ale prosty fakt, ze prakticky cela puvodni amerika je kulturou samanu s jejimi zakonitymi obmenami vklada do cele diskuse celkem dosti jasno, na rozdil od ruznych archeologickych+ teorii, ktere se diky "sebestrednemu" pohledu prakticky vzdy vzdaluji od jakehokoliv porozumeni vecem tech casu. Zkuste na vsechny vase nevysvetlitelne (vsechny) veci podivat prizmatem "energeticke matematiky", ktera z nejvetsi pravdepodobnosti prichazi ze "stareho" asijskeho kontinentu, vyloucit vsechny duchovni = humanisticke konstrukce a uvidite, jestli se vam obrazek nezacne lepe skladat. To plati i o tzv. obetech, o kterych pisete jinde.
S pozdravem
Levi-Strauss
P.s. Trochu strukturalismu nikdy neuskodi :)
Reagovat