Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
11.srpna 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Adolf Hitler - produkt doby nebo hybatel událostí?

Diskuse k textu  |  54 příspěvky (51 - 54)

Adolf Hitler - portrétByla osobnost Adolfa Hitlera pouze produktem určitého historického období, ve kterém Hitler sehrál úlohu vykonavatele společenské poptávky, nebo byla jeho silná osobnost tahounem a hlavním hybatelem? Tyto otázky zaměstnávají řadu nejen německých historiků již dlouhou dobu a spor, vedený mezi tzv. "intencionalisty" a "funkcionalisty", se stále nezdá být ukončen. Intencionalisté považují Hitlerovy záměry za první a poslední hybatele nacistické politiky, kdežto funkcionalisté prosazují tezi, že Hitlerova politika byla odvozena od funkčních mechanismů samotného nacistického režimu, na osobě vůdce více či méně nezávislých.
Německý nacionální socialismus nepřišel do Německa s Adolfem Hitlerem, Hitlerovo charismatické vůdcovství však toto masové hnutí a zemi vůbec dovedlo do extrémního radikalismu a nakonec i totální destrukce. To je hlavní teze německého historika Hanse-Ulricha Wehlera. Zástupce intencionálního přístupu Wehler přibližuje nástup Hitlera k moci a snaží se detailně popsat, do jakých podmínek vstupuje, jak je využívá a jak velký manévrovací prostor se mu naskytnul.


Číst celý text


 bez náhledu 
Kershaw
Stepán Steiger (20.5.2005 23:50:38)
Kershawovuv pohled priblizovat - proc? Nejde jen o cas, venovaný tomu, co Kershaw pochopitelne obsáhle dokumentuje a dokládá. Jde i o to, ze debatovat o AH znamená K.ovu knihu znát: pak je mozno diskutovat pri srovnání (je-li nutné) Wehlera a Kershawa. Jaromír Mása má pravdu v tom, ze otázka "produkt doby" nebo "hybatel" nemá odpovedi - podle mého soudu proto, ze jde - prominte ten zneuzívaný termín - o dialektickou jednotu. Kazdý jedinec, "velký" ci "malý", je prece produkt doby, a historický jednotlivec neexistuje. A naopak, jedinci jako Hitler svou dobou "hýbou". Otázka je pouze, nakolik.
Reagovat
Otázka nemá odpověď
PhDr. Jaromír A.Máša (19.5.2005 00:38:37)
(Tato reakce nám přišla e-mailem; uvádíme ji ve zkrácené podobě - poznámka redakce)

Obávám se, že tato otázka (byl Adolf Hitler produktem doby nebo hybatelem událostí?) nemá odpovědi. Dokonce ani taková odpověď fitfy/fifty není odpovědí. Je to totiž založeno na tzv. základní filozofické otázce o úloze jednotlivce v dějinách (nevím zda to náhodou není Plechanov nebo jiný -ov, učili jsme se to ve všech školách).

Já mám jeden takový návrh: jestliže uřízneme člověku jakýsi rozměr navíc, kterému říkejme třeba provizorně "metafyzický" nebo lépe "exofyzický" (on už stejně nikdo řecky neumí), pak ho nevysvětlíme, pokud tento rozměr ponecháme, zatížíme ho tím nevysvětlitelným.

Nejsem specialista na filozofii historie, nejsem Hegel a dnes už ani Antihegel, zdá se mi ale, že jakékoliv dosavadní vysvětlování je dokonce mnohem hrubší, než Newtonovská fyzika. Tak jako matematika jde do chaotologie, fyzika jde do kvantové fyziky, tak by měla také historie jít někam. Zatím přešlapuje ve starém blátě.

Musím říci ještě jedno: a potřebujeme vědět, jak to bylo? Jak vnímám dnešní svět fyzikální i intelektuální, i kdyby se někomu podařilo to rozluštit, stejně se nikdo nepoučí, stejně nikdo nebude jednat nějak poučeně, ale, je mi líto, podle víceméně svých stereotypů a mnohem víc věnuje svého intelektu k tomu, aby je racionalizoval.
Reagovat
dodatek
Ondřej Kučera (17.5.2005 16:41:04)
Děkuji za reakci. Mým záměrem bylo hlavně přiblížit debatu v samotném Německu mezi intencionalisty a funkcionalisty. Německo a potažmo i celá západní civilizace se dodnes vyrovnává s dědictvím nacismu a snaží se pochopit, kde se vzala příčina toho, co se stalo, a zda to vše mohl mít na svědomí jeden člověk. Zdrojů na téma Hitler je nepřeberné množství a v mé krátkém eseji jsem je ani nemohl všechny postihnout - Kershawova publikace je jednou z nich. Každopádně budu rád, když kolega Štěpán Steiger přiblíží Kershawův pohled na Hitlerovo charismatické vůdcovství, či další zajímavé podněty k tématu.
Reagovat
Je Hitler záhada?
Stepán Steiger (16.5.2005 23:05:58)
Po prvním prectení (omluvte prosím chybející hácky, nemám je tady v USA na klávesnici) jen tolik, ze se brzy vynasnazím reagovat obsáhleji. Ale co mi v literature chybí - a je to dolezité! - je Ian Kershawova ZáKLADNí publikace, navíc uz dostupná (oba svazky) v cestine. Student, který se Hitleem zabývá a jak se zdá ji nezná, by asi formuloval záver trochu jinak. Vobec mi chybí v seznamu jiná nez nemecká (jedinou výjimkou je Gooldhagen) literatura, jako by Anglicané a Francouzi o Hitlerovi nikdy nebádali. Tolik prozatím.
Reagovat
<< < > >>