Kniha důkladně rozebírá závažnou společenskou a politickou problematiku. Autor v publikaci nejprve vymezuje pojem pravicový extremismus a zasazuje jej do kontextu soudobého politologického výzkumu. Následně charakterizuje vývoj české ultrapravice do roku 1989. Hlavní část je věnována popisu a analýze pravicového extremismu a radikalismu v ČR v polistopadovém období.
Centrum strategických studií
Kniha esejů amerického ekonoma, sociálního myslitele a politika citlivě zachycuje změny, k nimž v americké společnosti došlo po ochlazení ekonomického optimismu koncem devadesátých let a zejména po 11. září 2001.
Management Press
Téma čísla: Japonsko v roce 2006
J.Sýkora: Koizumiho divadlo roku 2005 aneb historické drama o třech dějstvích
J.Fárek: Ekonomika Japonska: Strukturálními reformami k překonání stagnace
R.Fürst: Japonsko-čínské dusno
Rozhovor s V.Zuskou: O teorii fikčních světů
É.Benveniste: O subjektivitě v řeči
K.L.Walton: Jak vzdálené jsou fikční světy od světa skutečného?
A.Plantinga: Aktualismus a možné světy
D.Špelda: Idea teoretického pokroku a astronomie
Anotace - Knihy - Pavel Barša, Josef Fulka: Michel Foucault: politika a estetika
Máte nějaký nápad nebo připomínku k této anotaci? Četli jste knihu a chcete se podělit o své zážitky? Račte vstoupit do diskuse.
Pavel Barša, Josef Fulka: Michel Foucault: politika a estetika
Kniha věnovaná Michelu Foucaultovi se skládá ze dvou částí. V první se Pavel Barša zabývá Foucaultovou politickou filozofií. Foucault bývá díky své kritice modernity zařazován mezi postmodernisty, kteří odmítají osvícenství. Barša naopak chápe Foucaultovu politickou filozofii jako radikalizaci osvícenství. Je-li osvícenství kritikou mýtů a strháváním model, pak ho Foucault dovádí jen o krok dál, když strhává modlu moderního rozumu a vysmívá se kultu člověka. Josef Fulka se zaměřil na texty, které Foucault věnoval literatuře a kterým se interpreti obvykle vyhýbají, neboť jsou v rámci jeho díla považovány za marginální. Vezmeme-li je však jako celek, zjistíme, že nejde o standardní interpretaci literárních děl, ale že zároveň nastiňují velmi svébytnou teorii subjektu i jeho vztahu ke světu a k jazyku, která nám umožňuje v mnohých ohledech objasnit jak Foucaultovo dílo, tak i jeho rezonanci s díly jinými.
Dokořán